Krokwiowiec piłkorożny (Priobrium carpini)

Jest to chrząszcz z rodziny kołatkowatych o ciemnobrunatnej barwie, ciele osiągającym długość 3-5 mm pokrytym szarym owłosieniem i licznymi kolcami. Pokrywy ciała tego owada pokryte są zagłębionymi szeregami kropek w regularnych rzędach. Szerokość nasady tych pokryw jest nieco większa od szerokości przedplecza. Przedplecze jest charakterystycznie uformowane w kształcie kryzy przy nasadzie pokryw skrzydłowych. Ten charakterystyczny wzgórek przedplecza nie jest rozdzielony żadnymi wgłębieniami. Posiada piłkowane czułki, których trzy ostatnie człony są nieco dłuższe od poprzednich. Okolice otworu odbytowego są prawie nagie.

Występuje głównie w Europie, Azji Mniejszej i na Kaukazie. W Polsce jest to gatunek pospolity. Powszechnie występuje w lasach i parkach. Atakuje zawilgocone i zagrzybione drewno iglaste oraz liściaste.

Występuje także w wyżej położonych częściach budynków np. w stropach i na więźbach dachowych.

Krokwiowiec roi się w lipcu i na początku sierpnia. Samice po kopulacji składają jaja w drewniane szpary (np. sufity, konstrukcje dachowe).

Larwa typowa dla kołatkowatych osiąga długość nawet 9 mm. Nie ma czarnych piętn na bokach puszki głowy. Na bokach i grzbietowej stronie dziewiątego segmentu odwłoka ma drobne kolce.

Larwy krwiokwiowca, podobnie jak larwy kołatka upartego, natychmiast zaczynają żerować w drewnie tworząc chodnik, który początkowo osiąga szerokość 1/3 mm, a w miarę rozwoju larw poszerza się. Przed kolebką poczwarkową osiąga średnicę ok. 2mm.

………. Więcej informacji o krokwiowcu.

Comments are closed.

Nawigacja