Stukacz świerkowiec (Ernobius mollis)

Owad ten o brunatnym ciele długości od 4 do 6 mm. Posiada jaśniejszą tarczkę i charakterystyczne przedplecze wyróżniające się zaokrąglonymi szczytami w przednich kątach.

Jest jednym z najbardziej pospolitych szkodników drewna w Polsce, a zazwyczaj mylony jest ze szkodnikiem leśnym, z kornikiem.

Występuje także w całej Europie, na Syberii, w Afryce Południowej, Nowej Zelandii czy Ameryce Północnej. Atakuje martwe drzewa iglaste i nieokorowane drzewa leżące. Pojawia się nawet na łączeniu połaci dachowych. Korniki natomiast tego nie robią.

Szkody powodowane przez tego owada są bardzo dotkliwe. Niszczy wszelkie wyroby wykonane z nieokorowanego drewna iglastego oraz drewna, na powierzchni którego pozostały choćby znikome fragmenty kory. Bardzo często powoduje znaczące zniszczenia mebli i stolarki budowlanej, a także konstrukcje dachowe.

Samicę przywabia odpowiednia zawartość cukru w drewnie. Po kopulacji, która trwa zaledwie kilka, kilkanaście godzin, samica rozpoczyna składanie jaj. Umieszcza je pod odstające łuski kory. Jedna samica może złożyć ponad 30 jaj. Larwy lęgną się po 10, 14 dniach i od razu zaczynają żerować na pograniczu kory i drewna. Ich 9 milimetrowe ciało na bokach ósmego i dziewiątego pierścienia odwłoka pokrywają liczne chitynowe kolce.

Larwy początkowo niszczą tylko łyko i kambium, a następnie zaczynają drążyć siedmiocentymetrowe chodniki.

Przy licznym opanowaniu drewna przez larwy stukacza, chodniki te zaczynają tworzyć swoisty, gęsty labirynt.

Cechą charakterystyczną tych żerowisk jest cienka jak papier warstwa drewna, która odgranicza je od zewnątrz.

Poczwarki w kolebkach przebywają przez okres ok. 2 tygodni, chrząszcze o kilka dni dłużej – do momentu stwardnienia osłon ciała i wybarwienia. Przy wydobywaniu się na zewnątrz, chrząszcze wygryzają w korze dodatkowe otwory wylotowe o średnicy 2mm.

Postacie doskonałe żyją na wolności ok. 30 dni. Niektóre postacie stukacza mogą mieć nawet dwuletnia generację.

Więcej informacji o stukaczu.

Comments are closed.

Nawigacja